טל שחר הוא מושב הממוקם מזרחית לגדרה וצפונית-מערבית לבית שמש,  השייך למועצה אזורית מטה יהודה. המושב סמוך לערוץ נחל שורק ולתל בטש, המזוהה עם תִּמְנָתָה המקראית.

היישוב עלה לקרקע ב-27 בספטמבר, ובתחילה נקרא "טל-בוקר" על שם הנרי מורגנטאו ,שהיה מזכיר האוצר של ארצות הברית והיה אחראי למגבית היהודית לטובת מדינת ישראל בזמן מלחמת העצמאות. מורגנטאו בגרמנית:  טל שחר, כך קרוי היישוב היום.  כיום חיים ביישוב כ- 1300 תושבים, מתוכם כ-80 משקים, 350 בתי אב. 

סיפורו של מושב טל שחר הוא במובנים רבים תמצית סיפורה של מדינת ישראל. היישוב הוקם בשנת 1948, לקראת תום מלחמת העצמאות, כיישוב-משלט וכחלק מהמאמץ למנוע את ניתוקה של ירושלים ממדינת ישראל. משתמה המלחמה, בעודו עושה את צעדיו הראשונים, מצא את עצמו היישוב מתמודד בחזית חדשה - קליטת העלייה. 

האתגרים שניצבו לפתחה של המדינה שזה עתה קמה, ניצבו גם לפתחו של טל שחר. חסרי ניסיון בחקלאות ובניהול, חיפשו חברי הגרעין המייסד והחברים שהצטרפו אליהם, את הדרך להתקיים. תוך קשיים פיזיים גדולים. כשברשותם רק אמצעים בסיסיים שקיבלו מן המוסדות המיישבים, פיתחו ענפי חקלאות, התמודדו עם מסתננים מחוץ ועם בעיות חברה וניהול מבית.